Těhu v lehu

IMG_4620

Gynekolog měl pravdu, ať radši běhám, než abych chytla v MHD chřipku. Jako by mi to přivolal. Být nemocná v těhotenství je peklo, nejen, že nemůžete cvičit a běhat (to je jasné), ale taky nemůžete brát skoro žádné léky. A s nemocí se vaše tělo pere minimálně jednou tak déle, než tomu bývá normálně. Pokud máte za sebou první trimestr, miminko by to ohrozit nemělo, bere si z vás jen to, co je pro něj dobré. A vám tak logicky zůstává ostatní “odpad”, se kterým se musíte poprat.

Po 14 dnech, kdy mám nějakou brutální chřipku, vysoké horečky, rýmu a kašel, zvažuji přejmenování blogu na Těhu v lehu, mám totiž pocit, že už si nezaběhám a nebude o čem psát.

V prvních dnech ukazovala rtuť teploměru až 39, díky internetu a všemožným diskusím (na které jsem si myslela, že se celých 9 měsíců nepodívám), jsem zjistila, že můžu paralen. Ten sice horečku srazil, ale jen na chvíli. Na rýmu mi nezabíraly žádné solné roztoky ani přírodní kapky a kašel dostupné léky spíš zhoršovaly. Antibiotika pro těhotné existují, ale ani lékařka mi je moc nedoporučovala. Vyzkoušela jsem proto řadu “babských” rad, které nabízely kamarádky nebo internet. A svoje zážitky jsem vám sepsala:

“Zaručené” babské rady

Lokty a nohy do horké vody

Tuhle radu mi dávala máma, pár kamarádek, i ji nabízel internet. Moc jsem se na to necítila, ale vyzkoušela jsem to. Horká voda do umyvadla a pod něj lavor také s horkou vodou. Opravdu horkou, kolik maximálně snesete. Stoupněte si do něj a ruce ponořte do umyvadla až po lokty. Vydržte, co nejdéle. Horkou vodu připouštějte. Měla by vám roztáhnout cévy a uvolnit hleny a dýchací cesty. Když jste ale těhotná a do toho máte horečku, není to úplně ideální, vydržela jsem asi deset minut a pak málem omdlela. Takhle teda ne.

Cibulový čaj s medem na kašel

Za sebe dávám ruku do ohně! Je to teda odporný a poprvé za celé těhotenství jsem se málem pozvracela, ale pokud to vydržíte, účinek se dostaví, kašel po pár dnech odezní.

Na internetu je několik rad a receptů, jak postupovat. Já rozkrájela a ve vodě uvařila cibuli. Tu jsem pak scedila a do nálevu přidala lžičku medu. Doporučuji to vypít hned, dokud je to teplé.

“Uchošťoury do nosu”

Rozhodně nikdy více! A to se na internetu píše, jak zaručená rada to je! Už samotná představa mi přišla drsná, ale když nemůžete dýchat a z rýmy vás třeští hlava, zkusíte vše. A tak jsem si do obou nosních dírek pomalu vsunula vatové tyčinky. Prý tak hluboko, aby vykukovala jen ta poslední vata! Do téhle fáze jsem se ale ani nedostala, rozkýchala jsem se takovým způsobem, že nešlo přestat. Konečně jsem něco vysmrkala a nadýchla se! Jednou! Pak se nosní dírky opět ucpaly!

Konvička na rýmu

O téhle vychytávce na dutiny a rýmu jsem slyšela hodně, ale bohužel v kamenné lékárně jsem ji nesehnala. Mezitím, než mi přišla poštou, rýma po TŘECH týdnech konečně začala ustupovat! Doufám, že ji nebudu potřebovat, ale pokud ano, určitě vás o tu zkušenost nepřipravím 😉

A jaké rady znáte vy? Co pomohlo vám?

Těhu v lehu

Post navigation


Jeden komentář k “Těhu v lehu

  1. Konvička na rýmu je super, lehce teplá voda + sůl (kvalitnější, nejlépe i černá). 🙂 Krásně protáhne nosní dírky a neni potřeba “chemických” sprejů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *