Saunování v těhotenství

IMG_6537Je možné během těhotenství navštěvovat saunu? Neuškodí to miminku? Pokud si kladete stejné otázky jako já, uvítáte tenhle článek a rady, které jsem dala dohromady.

Miluju teplo a sauny, chodím do nich už několik let. Když jsem ale otěhotněla, měla jsem nějak zafixováno, že se saunováním končím. A popravdě, víc mě zajímalo, jestli můžu běhat, takže podrobnější informace jsem nehledala. V červenci jsme ale s Oldou přespávali jednu noc v Brně – v Infinit Maximus Resortu – saunovém ráji. A protože jsme v rámci ubytování měli i vstup do wellness & spa, bylo mi líto, že bych jejich sauny nevyzkoušela. Bazén je sice fajn, ale ty sauny! A tak jsme začali s Oldou Googlovat. A já zjistila, že jsem se několik měsíců vůbec nemusela omezovat. Samozřejmě to ale není tak jednoduché, jako při všem se musí dodržovat určitá pravidla.

  1. V prvním trimestru sauny vynechte. Vysoké teploty totiž mohou negativně působit nejen na organismus těhotné, ale fatální následky může mít sauna i pro embryo v těle ženy. Hrozí poruchy centrálního nervového systému a dokonce vyvolání potratu.
  2. Ve druhém a třetím trimestru se k saunování můžete vrátit, ale jen v případě, že jste na sauny byla zvyklá, jste zdravá a máte naprosto bezproblémové těhotenství. V závěru těhotenství se poraďte s lékařem, sauna může, stejně jako horká vana nebo sprcha vyvolat předčasný porod.
  3. Velmi důležité jsou tekutiny! A doplňování minerálů, hlavně hořčíku. Jeho ztráty jsou při saunování největší a také nejnebezpečnější. Nedostatek hořčíku může mít na svědomí křeče a také předčasné děložní stahy.
  4. Před vstupem do sauny si nejprve dopřejte horkou lázeň nohou, tím tělo na nárůst teploty připravíte.
  5. Zvolněte. Pokud jste byla zvyklá pobývat v sauně třeba 5 cyklů po patnácti minutách, stáhněte to teď na dva až tři saunovací cykly po maximálně deseti minutách.
  6. Vždy důsledně dbejte na hygienu! Abyste měla svůj suchý ručník, položený pokaždé stejnou stranou dolů – vyvaruje se plísňové infekce.
  7. Poté, co ze saunovací kabiny vyjdete, se jen pozvolna a opatrně ochlazujte. Zapomeňte na to, že skočíte do ledové vody! Šetrnější je chladná sprcha, zvláště když začnete ochlazováním končetin a až pak přejdete k celému tělu. 
  8. Prodlužte si odpočinek po saunování.
  9. Nikdy v sauně nepobývejte sama!
  10. Poslouchejte své tělo, samo si řekne, co se mu líbí 😉

IMG_6526

Saunování v těhotenství

Post navigation


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *