Medailonek:
Jméno: Andrea Kaštánková

Věk: 26 let

Děti: Vojtěch (2014), Oliver (2017), třetí syn na cestě (2021)

Povolání: vyučená servírka, aktuálně na rodičovské dovolené

Instagram: Andula_v_behu

 

Dotazník:

Jak dlouho se věnuješ běhání? Rekreačně? Nebo i závodně?

Aktivně běhám 3 roky. Začínala jsem s tím, abych se dostala do kondice po porodu s druhým synem. Běh byl ten nejjednodušší sport, který se dal provozovat s dětmi bez hlídání. Mladší byl v kočárku a starší na kole.  Ze začátku jsem ten běh nesnášela, ale rychle jsem si ho oblíbila. Byl to takový můj hnací motor a motivace, kolik jsem už zvládla uběhnout. Našla jsem v něm odpočinek a relax. Běhala jsem rekreačně s tím, že jsem to občas proložila nějakým závodem pro zpestření. Zalíbilo se mi to natolik, že jsem začala více a aktivněji trénovat a v létě 2020 jsem začala opravdu závodit.

 

3 děti, 3 kluci, 3 těhotenství, mohla bys popsat rozdíl (z pohledu běhu) mezi všemi těhotenstvími? Jak často a čemu jsi se věnovala, do kolikátého měsíce? 

Každé to těhotenství bylo opravdu jiné. U prvního jsem nesportovala, tam vyhrávala jen práce a pak následný odpočinek. Pracovala jsem téměř do konce těhotenství. Nabrala 30 kg a vypadala jako koule.

U druhého jsem do práce už nechodila a našla si zálibu v procházkách a turistice. Takže mým sportem byla aktivní chůze s kočárem. Prokládala jsem to jógou a byla takhle spokojená.

No a 3. těhotenství, to je jiný odvar. Jelikož jsem byla zvyklá opravdu dost běhat před těhotenstvím a nic mě netrápilo, tak nebyl důvod běh zahazovat. Celé mé třetí těhotenství je proběhané, včetně devátého měsíce.

 

Jak moc jsi v těhotenství zvolnila oproti normálu?

Když to vezmu s čísly, tak je to v průměru o 2- 2,5 minuty pomalejší čas na km. Přeci jen není kam spěchat a na nic netrénujete (tedy alespoň já).

 

Proč ses ani v těhotenství nedokázala běhu vzdát? A nezapochybovala jsi někdy, že děláš něco špatně?

O tom, že běh v těhotenství sebou nese i možná rizika vím a člověk si je musí trošku uvědomit. Lhala bych, kdybych se sama nad sebou někdy nezastavila a neřekla si: „Je to opravdu dobře? Nemůžu sobě a miminku ublížit?“ Ale můj osobní pocit, i to, jak jsem se při běhu cítila, mě vždy utvrdil v tom, že mi to dělá dobře. Člověk musí mít vždy nějaké pochyby. A proč? Aby měl k tomu, co dělá i určitý respekt a pokoru. U běhu v těhotenství to platí dvojnásob.

 

Jak reagovalo okolí na to, že jsi v těhotenství sportovala? Setkala ses i s negativními reakcemi?

Tohle mě neskutečně překvapilo! Musím se přiznat, že jsem čekala daleko víc negativních ohlasů než těch, které by mě podpořily. Hlavně co se týče rodiny, tam ta podpora byla opravdu veliká. Sice to bylo vždy s takovým tím zvednutým ukazováčkem, který symbolizoval: „Hlavně opatrně“, ale nikdy mě z mé rodiny ani dobrých přátel nikdo neodsoudil. Je ale jasné, že se pár šťouralů našlo. Schytala jsem i pár nehezkých vět na svoji osobu. Vždy jsem zaváhala: „Co když mají pravdu?“ Ale stejně jako já nevím na 100% že je to správně, tak oni neví, že je to špatně.

 

Co na to gynekolog, konzultovala jsi to s ním? 

To byl vlastně úplně první člověk, s kterým jsem to konzultovala! Bylo pro mě velmi důležité znát jeho názor. Potřebovala jsem i tak trochu uklidnit, že opravdu můžu běhat, pokud nejsou žádné komplikace. Když mi na moji otázku řekl: „No a proč byste nemohla? Pokud jste na běh zvyklá do teď a nedělá Vám problémy, nevidím důvod s ním přestat.“ Ale jako správný doktor mě poučil i o možných rizicích a trochu řekl, jak ten běh uzpůsobit.

 

Myslíš si, že pohyb v těhotenství může pomoci při porodu a třeba i k rychlejší “rekonvalescenci” po porodu?

Jestli může pomoci k rychlejšímu porodu upřímně nevím, ale myslím si to :D. Hlavně ta poporodní rekonvalescence je určitě rychlejší. Přeci jen se ten pohyb někde odrazit musí. A vždy se bude začínat lépe, než třeba někomu, kdo 9 měsíců nedělal nic.

 

Za jak dlouho po porodu ses vrátila (se chystáš vrátit) k běhání? 

Kdybych mohla, tak ani nepřestanu :D. Ne uvidíme, jak na tom budeme, ale nejspíše po tom šestinedělí. I když vím, že když se budu cítit dobře, tak bude těžké to vydržet, ale zas nemá cenu to pokoušet.

 

Věnuješ se ještě nějakému jinému sportu?

Protože běh není jen o běhu, věnuji se i cvičení a posilování s vlastní vahou, proloženou nějakou tou jógou na protažení. Dříve jsem hodně jezdila na koních, ale to šlo s příchodem dětí stranou.

 

Máš nějaký (běžecký) cíl? A kdy by sis ho chtěla splnit?

Mám! V roce 2020 jsem se pokusila o zdolání ultramaratonského běhu v podobě B7, kterou jsem bohužel po 50 km vzdala. Takže to je můj cíl! Myslím, že rok 2022 bude na ni ten správný! V roce 2021 to asi nestíhám! Mylím si, že zas tak dobrým běžcem nejsem. Není to opravdu sranda a chce to trošku nějakou přípravu.

Andula v běhu: “Třetí těhotenství, to je jiný odvar!”

Post navigation


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *