Amazonka Petra:

“Vzdát se cvičení během těhotenství? Nemyslitelné!”

 

13177651_1120328281339477_5463689853732943604_n 1

 

 

 

 

 

 

 Petru jsem osobně poznala ve fitku na hodině s naší trenérkou. Já byla v 6. měsíci, ona už snad v osmém, stále cvičila. Byla a pořád je pro mě velkou inspirací. Navíc má velmi sympatickou gynekoložku, tu teda vůbec neznám, ale stačí mi vědět, že ji ve cvičení nejen podporovala, ale dokonce jí ho doporučovala! 🙂

Medailonek

Jméno: Petra Mokrá, 33 let

Povolání: zdravotní sestra, aktuálně na mateřské

Děti: dcera Adélka, 6 týdnů

 

Dotazník

Jakému sportu ses v těhotenství věnovala? Jak často a do kolikátého měsíce?

Během těhotenství jsem se věnovala fitness a HIIT, samozřejmě pod vedením profesionální trenérky, která mi tréninky vždy upravila k danému stadiu těhotenství. A samozřejmě nechyběly procházky a výlety, nebyla jsem přeci nemocná 🙂  Hýbala jsem se téměř až do porodu.

Proč ses ani v těhotenství nedokázala pohybu vzdát? Co ti sport dává?

Vzdát se cvičení během těhotenství pro mě byla nemyslitelná představa, cvičení mě naplňovalo energií a dobrou náladou. A samozřejmě jsem nechtěla vypadat jak velryba a taky jsem chtěla zůstat v kontaktu s lidmi, se kterými jsem několik let pravidelně cvičila (skupina Amazonky trenérky Radky Vandasové). Naštěstí jsem měla těhotenství bez komplikací a mohla se cvičení věnovat. Přineslo mi to jen samá pozitiva, žádné otekle nohy, žádné bolesti zad a rychlý porod.

Jak reagovalo okolí na to, že jsi téměř po celou dobu těhotenství sportovala? Setkávala ses i s negativními reakcemi? Jak jsi na ně odpovídala?

Reakce mého okolí? Všichni z mého cvičícího kolektivu mi fandili, povzbuzovali, obdivovali a nikoho nenapadlo mi něco vyčítat, když to jde, tak proč ne. Ale samozřejmě se našli i tací, kteří na mě koukali skrz prsty a  měli mě za šílence – podle nich těhotná patří na gauč k televizi. Byla jsem ale nad věcí, ať si myslí co chtějí, oni na tom gauči sedět klidně můžou. Uklidňovala jsem je ale taky, že jsem pod kontrolou, nic nepřeháním a nepřepínám se.

Co na to říkala tvoje gynekoložka? 

Jasně, že jsem sport konzultovala s doktorkou. A ta byla na mé straně. Tím, že jsem byla bez komplikací, mi naopak doporučila nepřestávat cvičit, že tělo je na sport zvyklé a bude mi pomáhat psychicky i fyzicky.

Myslíš, že ti pohyb v těhotenství pomohl při porodu?

Řekla bych, že určitě ano. Některé svaly zůstaly fungovat celou dobu a alespoň já jsem měla rychlý porod. Bohužel ale porodních bolestí se sportem zbavit nedá.

Kdy po porodu jsi začala cvičit, na co jsi se zaměřila?

Cvičit jsem začala v podstatě hned po příchodu z porodnice. A to ne, že jsem blázen do cvičení, ale na doporučení gynekoložky. Prvních pár týdnů jsem dělala jen cviky na posílení pánevního dna a hlubokých břišních svalů, takže v podstatě jsem jen ležela na zemi a zatínala svaly břicha a dělohy, a postupem jsem cca 4. týden po porodu začala přidávat izometrické cviky (plank), kliky a dřepy. Snažím se cvičit každý den alespoň 20-30 min, vždy, když malá usne, ale nic nepřeháním. Uvidíme po kontrole po šestinedělí, ráda bych se vrátila ke cvičení v plném rozsahu, ale na to si asi budu muset ještě chvilku počkat. Denní režim ještě nemáme úplně sehraný.

3 13138890_1120328718006100_4598041890909180298_n

Amazonka Petra: “Vzdát se cvičení během těhotenství? Nemyslitelné!”

Post navigation


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *