27. týden (10. – 16. 6. 2016)

 

Co se děje v těle

Všechny životně důležité orgány miminka jsou dostatečně zralé, aby mohlo přežít v podmínkách intenzivní péče, pokud by došlo k předčasnému porodu v tomto týdnu. Nejméně vyvinuté ze všech orgánů jsou plíce. Známkou vývoje plic jsou také krátké epizody škytavky, které se začínají u dítěte objevovat. Škytavku poznáte podle drobných rytmických pohybů dítěte v děloze. Miminko nejen polyká, ale též vdechuje a vydechuje plodovou vodu. Nacvičuje si tak dýchací pohyby. Pokožka miminka je červená, vrásčitá a jsou skrze ni dobře patrné krevní cévy. Dítě v tomto týdnu již umí otevřít a zavřít oči. Spánek a bdění se u dítěte střídají v pravidelných cyklech, které jsou nezávislé na vaší denní nebo noční aktivitě. 

Miminko měří: 30 až 35 cm

Váha: 990 g 

 

Jak to prožívám já

Končí mi druhý trimestr a já už začínám cítit kila navíc, ani ne tak na oblečení (ne že by mi pupek nerostl), jako při sportu. Rychleji se zadýchám a už taky nevydržím takové tempo, jako před pár týdny. Chytrá literatura (myšleno internet, knížky opravdu žádné nemám) říká, že děloha je v tomto týdnu už tak blízko k hrudníku, že se skutečně může hůře dýchat. Při plavání to ale naštěstí necítím, kilák zvládám v pohodě, stejně tak jako moje maminka (asi byste neřekli, že ji táhne už na sedmdesát!)!

Tenhle týden byl ve znamení několika oslav narozenin a setkání s přáteli, takže na běh jsem neměla čas. Dva kilometry ve fitku ani nepočítám. Ale trénink jsem si dala pořádný, dvě kola kruháče ze cviků, které mi poradila Radka Vandasová, moje trenérka. Kliky na bradýlkách (už zvládnu za sebou tři série po patnácti, jupí!), výstupy na bednu, gumy, výpady, činky, squaty s fitballem a nezbytné cviky na posílení pánevního dna… Občas se mě někdo ptá, jestli jsem po cvičení unavená. Vůbec! Naopak! Většinou pak přijdu domů, něco uvařím a ještě pracuju na počítači. Měla jsem to tak ale vždycky, sport mi spíš dodává energii, nabíjí mě. A určitě i díky němu se cítím pořád tak skvěle!

IMG_5820 IMG_5785

 

27. týden

Post navigation


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *