23. týden (13. – 19. 5. 2016)

 

Co se děje v těle

U miminka se objevují prsní žlázy. Sluch dítěte se rozvinul do té míry, že slyší hlas maminky. Proto s ním hovořte. A požádejte i otce, aby s ním také mluvil. Po narození bude schopné poznat i jeho hlas. Miminko má rychlé oční pohyby a začíná snít. Dítě nyní rychle přibývá na váze, ale nejvyšší přírůstky je teprve čekají v následujících týdnech. Miminko částečně polyká plodovou vodu, ta se vstřebává do krevního oběhu a bývá znovu vyloučena ledvinami, které již fungují. Někdy spolyká plodové vody více, a pak škytá. Maminka pak může škytání pociťovat v břiše jako pravidelné cukání či lechtání.

Tlak těhotné dělohy může mimo hemoroidů způsobit též křečové žíly na dolních končetinách a v oblasti rodidel. Doporučuje se pravidelné cvičení a dostatek pohybu (nejlépe chůze), při odpočinku podkládání dolních končetin do zvýšené polohy, aby se zlepšil krevní návrat. Vhodné je též nošení kompresivních punčoch a pohodlné obuvi.

Miminko měří: 28 až 32 cm

Váha: 500 g

 

Jak to prožívám já

Tenhle týden by se dal lehce shrnout do jedné věty: Cvičení s profi Nike trenérkou, vzpamatovávání se z toho a nezastavitelné obžérství 🙂

Pár kilometrů jsem sice ve fitku naběhala, ale venku ani jeden. Nic si z toho nedělám, protože jsem měla možnost absolvovat trénink s Nike instruktorkou Radkou Vandasovou, která je zvyklá cvičit i s těhotnými (i v mnohem vyšším stupni těhotenství!). Samostatný článek k tomu připravuji, protože to bylo nezapomenutelné 🙂 Na jednu stranu jsem byla pochválená za dobrou kondičku, na druhou stranu jsem zjistila, že mám svaly, o kterých jsem nevěděla… Dva dny jsem si nemohla obléct nic přes hlavu 🙂 Ztracenou energii jsem dohnala o víkendu, kdy jsem velkolepě vyvařovala.

Mám za sebou další “poradnu” u doktorky, vše je v pořádku, zatím jsem nabrala 5 kilo – myslím, že z toho minimálně dva o víkendu, kdy jsem jen jedla 🙂

Trénink s Radkou se mi tak zalíbil, že jsem si ho v týdnu střihla ještě jednou, navíc společně s dalšími těhotnými. A to byla teprve jízda! Holky jsou skvělé, mají už jen pár týdnů do porodu, přesto cvičí dál. Jsem zvědavá na sebe, jak dlouho mi to bude dělat takhle dobře.

IMG_5377 IMG_5320

 

23. týden

Post navigation


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *