20. týden (22. – 28. 4. 2016)

 

Co se děje v těle

Polovinu těhotenství máte za sebou. Dítě už dokáže poznat váš hlas. Pomocí ultrazvuku lze již spolehlivě určit jeho pohlaví. Pokud jste prvorodička, začnete v této době cítit první pohyby plodu – zpočátku to může být jako jemné bublání v břiše a sotva znatelné. U zubů plodu se začíná formovat zubní sklovina. Placenta plní funkce plic, ledvin a trávicího traktu a také plod chrání před různými infekcemi, kterým může být vystaven z krve matky. Slouží jako účinná bariéra proti mnoha škodlivým látkám, jež filtruje, a chrání miminko před jejich vlivem.

Velikost plodu (od 20. týdne těhotenství se pro určení délky plodu používá součet délky hlavičky, trupu a nohou): 20 až 25 cm

Váha: 230 až 300 g

 

Jak to prožívám já

Pokaždé, než začnu psát tuhle pasáž, otevřu diář a v bodech si napíšu, co všechno se událo, co jsem prožila. Tenhle týden mám rekordních osm bodů! Prostě jsem pořád v běhu – a to jsem tenhle týden ani běhat nebyla! 🙂

Mám za sebou povinného zubaře, naštěstí je vše ok, další plavání s mamčou a ECHO vyšetření na kardiologii. Tam jsem sice musela čekat přes hodinu, což nesnáším, takhle marnit čas, hodinu jen sedět a čekat 🙂 Ale vyplatilo se! Jako malá jsem měla šelest na srdci a moje sportovní aktivity tak byly omezené. Na školním oválu jsem běžela maximálně šedesátku, když jsem se při jakémkoliv sportu zadýchala, měla jsem výmluvu – a omluvenku od lékaře. Jenže během let se vše změnilo, zamilovala jsem se do běhu a naučila se dech korigovat. A teď jsem se dozvěděla, že šelest je pryč! Vše je v pořádku! 🙂

O víkendu jsem stihla dvě narozeninové oslavy, jeden oběd s kamarádem a večeři u ségry. A taky jsem se dozvěděla, že moje velká kamarádka, kterou znám už od jesliček, je těhotná! Jen měsíc za mnou! Škoda, že bydlí na druhé straně Prahy – mám totiž pocit, že nejsem ten typ matky, která bude vysedávat na pískovišti a klábosit tam o dětech.

Kdo mě sleduje na Facebooku a Instagramu, tak už ví, že zatím kromě dětských Nike běžeckých botiček nemáme žádnou výbavu. A když jsme konečně vyrazili do obchodů, přinesli jsme domů Fit ball a tejpovací pásku 🙂 Ale co, i to musí prcek ocenit. Míč uleví mým bolavým zádům a tejpovčka zpevní bříško při běhu.

Nejsilnějším zážitkem tohoto týdne byla bezesporu návštěva lekce pro těhotné. Už manžel se mi doma smál a kroutil hlavou, že nechápe, proč tam jdu, když skupinové lekce nesnáším 🙂 Ale chtěla jsem tomu dát šanci. Navíc mě začínají bolet záda, tak co kdyby mi to pomohlo?

Na “Těhulkách”, jak se hodina jmenovala, se nás sešlo deset. Od prvního okamžiku mi (ale mám dojem, že i ostatním) bylo jasné, že já tam nepatřím. Jeden cvik se stejně jako hlas lektorky táhl několik minut. Pořád jsem se musela smát, ne instruktorce nebo ostatním, ale sobě, co tam dělám? 😀 Dokonce jsem uvažovala, že se odtamtud vypařím, ale bohužel jsem byla na druhé straně místnosti. Chtělo se mi spát. A záviděla jsem squashistům ve vedlejší místnosti. Pořádně se proběhnout a zapotit!

Nicméně, nakonec mi to něco dalo. Kromě potvrzení, že tohle není pro mě, i několik cenných rad lektorky, jak cvičit na balonu a ulevit zádům. Ty mi dala po hodině, když jsem za ní zašla. Bohužel v sále byly pouze dva balony, takže během lekce jsme na nich cvičit nemohly. A i to je další důvod, proč už tam nikdy nepůjdu.

IMG_5096 IMG_5080

20. týden

Post navigation


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *