18. týden (8. – 14. 4. 2016)

 

Co se děje v těle

Pokračuje formování kostní hmoty kostry, zformovaly se uši. Miminko se volně pohybuje v plodové vodě, jejíž objem dosahuje 200 až 250 ml. Děťátko má velmi aktivní období. Rychle se vyvíjí, různým způsobem se pohybuje, kope, otáčí se a procvičuje si své reflexní pohyby. Veliký vývoj prodělává mozek, tvoří se mozková kůra. A miminko začíná slyšet. Vnímá zvuk srdečních ozev matky, její hlas, hudbu… Hlasitého zvuku se může leknout. Nebojte se si s miminkem povídat nebo mu zpívat!

Zřejmě již cítíte pohyby dítěte v děloze. Některé ženy cítí pohyby od 16. týdne těhotenství, jiné až v 18. týdnu. U žen, které jsou těhotné poprvé, není výjimkou ucítit pohyby poprvé až ve 20. týdnu.

Velikost plodu (od hlavy k hýždím): 14 až 20 cm

Váha: 150 až 230 g

 

Jak to prožívám já

Miluju, když se s Oldou spontánně rozhodneme koupit letenky, udělali jsme to v týdnu a v sobotu skoro ze dne na den odletěli do Dubaje. Ještě předtím jsem musela zrušit prohlídku u lékařky, nešlo o ultrazvuk, jen o běžnou kontrolu, takže s přesunutím o týden problém nebyl. Zároveň jsem konečně po dlouhé nemoci stihla páteční plavčo s mamčou. Aspoň jsem vyzkoušela nové plavky. Nejsou sice těhotenské, ale mám v nich stále ještě rezervu. Je to neuvěřitelné, plavat jsem byla naposledy před měsícem, máma mi nestíhala, dala jsem víc jak kilometr. A po měsíci? Jsem ráda, že jsem za tu hodinu stihla aspoň ten kilometr! A máma? Zářila, protože ho zvládla taky, navíc se párkrát otáčela a mávala mi 🙂

A jaká byla Dubaj? S čím jsem se potýkala? A jaká pravidla porušovala? Dočtete se brzy! 😉

IMG_4737

18. týden

Post navigation


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *